Jak przygotować organizm do diety?

Jak przygotować organizm do diety?

Podjęcie decyzji dotyczącej zmiany nawyków żywieniowych i walki o szczupłe zdrowie ciało może mieć różne przyczyny. Czasem jest to kwestia pojawiających się powoli schorzeń, czasem psychiczna potrzeba zmiany swojego wyglądu, a kiedy indziej świadoma decyzja mająca na celu polepszenie jakości życia i prowadzenie odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej.

Dla niektórych taka zmiana jest dość bezbolesna i szybko przyzwyczajają się do takich nawyków, dla innych znów to prawdziwa katorga, która polega na ciągłym poddawaniu się i zaczynaniu od nowa. Jak zacząć więc tak poważny krok w swoim życiu? Jak przygotować swój organizm do zmian, które mogą być dla niego dość bolesne.

Przypatrz się swojej diecie uważniej niż dotychczas!

Przede wszystkim musisz zweryfikować swoją dietę. W XXI wieku żadną tajemnicą jest fakt, że fastfoody to najgorsze zło, biały chleb jest przeciwnikiem zdrowia, a wysoko przetworzone jedzenie powoduje szereg groźnych chorób. Niestety. Jeżeli mówimy o świadym, konsekwentnym wyborze nasz organizm będzie musiał odzwyczaić się od takiego jedzenia. Warto pamiętać, że węglowodany po prostu nas uzależniają, więc jeszcze przed rozpoczęciem diety warto jest je powoli ograniczać. Mowa tutaj przede wszystkim o słodyczach; ciasteczka, drożdżówkach, wafelkach itp.. Równie istotne będzie ograniczenie białego pieczywa oraz makaronu. Warto zacząć zwracać uwagę na zawartość węglowodanów w wybieranych przez nas produktach, ponieważ pozwoli to na wyrobienie nawyku kontrolowania jakości pożywienia, jakie wybieramy w sklepach.

Ciało pokocha zielone!

Bardzo często osoby otyłe lub preferujące niezdrową dietę nie przepadają za warzywami owocami. Nasz organizm szaleje z radości, kiedy czuje zmysłem węchu pizze, ale zapach szpinaku, brokułów lub jabłek odrzuca. Pamiętajmy, że często nasze preferencje są uzależnione od nieprawdziwych przekonań lub braku chęci eksperymentowania. Ludzki organizm bardzo dobrze reaguje na przyjmowanie zielonych warzyw i owoców (kwestia dużej zawartości witaminy C, magnezu oraz chlorofilu). Jak można się do nich przekonać? Eksperymentować w kuchni! Do szpinaku możemy dodać np. kiwi, a mocno przyprawiona zupa z brokułów w chłodniejsze dni będzie naprawdę smacznym uzupełnieniem codziennego menu. Warto także przygotowywać koktajle na bazie zielonych warzyw i owoców, dobierając składniki wedle swojego uznania. Możliwe, że dwa pierwsze razy będą odrzucające, a za trzecim razem może uda się skomponować koktajl, który będzie nie tylko zdrowy, ale również smaczny.

Regulujemy organizm!

Nie każdy wie, że długość i jakość snu również mają duży wpływ na proces odchudzania. I nie jest to jedynie dwa zna hipoteza, chodzi tutaj przede wszystkim o fakt związany z hormonami. Jeżeli nie wysypiamy się odpowiednio (czyli nasz sen jest krótszy niż 6 godzin na dobę) nasz organizm wydziela mniejsze ilości dwóch hormonów: greliny i leptyny, które odpowiedzialne są za odczuwanie przez nas sytości. Inaczej mówiąc: mniej śpiąc, więcej jemy, ponieważ czujemy się głodni. Ten mało znany fakt może być odpowiedzią dla wielu osób, które mimo zaawansowanej diety nie śpią regularnie lub śpią za mało, i nie mogą wciąż zgubić dodatkowych kilogramów. Nawet przy nienormowanym czasie pracy czy codziennych obowiązków warto zadbać o stałe godziny pójścia spać oraz wstawania. Pamiętajmy, ze dobowy rytm organizmu jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dla kogo się odchudzasz?

Chyba jednak najważniejszą kwestią przygotowania się jest kwestia naszego podejścia. Odchudzanie się powinno być procesem, który jest odpowiednio umotywowany. Jeżeli przez całe życie cierpimy z powodu otyłości lub nadwagi prawdopodobnie nasza motywacja nie była nigdy tak silna, aby pokonać chęć objadania się, wybieranie niezdrowych pokarmów oraz zupełne pomijanie aktywności fizycznej. Przekonanie o tym, że czas na zdrowe, szczęśliwe życie mysi być niezwykle silne. To nie tylko dieta, która pozwoli nam wcisnąć się w mniejszą sukienkę lub sprawi, że osoba, która się nam podoba nagle w magiczny sposób się zakocha. Nie róbmy tego dla kogoś. Róbmy to tylko i wyłącznie dla siebie, niech będzie to egoistyczna chęć doskonalenia. Jesteśmy tego warci, mamy do tego prawo i to wszystko możemy dokonać. Pamiętajmy, że odwlekanie decyzji o odchudzaniu i zmianie nawyków żywieniowych jest zupełnie bez sensu. Ten czas i tak minie, więc wykorzystajmy go możliwie jak najbardziej efektywnie.

Previous Terapia przez zabawę, czyli jak leczyć zaburzenia integracji sensorycznej
Next Rozszerzając dietę malucha nie popełniaj tych błędów!

Może to Ci się spodoba

Dieta i Żywienie 0 Comments

Dlaczego moja waga ciągle stoi w miejscu?

Początek diety to okrutność wyrzeczeń, melancholijne wyczekiwanie na pierwsze efekty i tęsknota za obfitym w pyszności życiem. Jednak zaparcie i myśl o coraz niższej wadze motywuje, nie pozwala spać, cieszy

Dieta i Żywienie 0 Comments

Rozszerzając dietę malucha nie popełniaj tych błędów!

W życiu każdego malucha przychodzi taki moment, kiedy pierś mamy lub butelka powoli będzie zamieniana na szereg różnorodnych pokarmów i smaków. Ta ważna chwila jest bardzo ważnym zadaniem dla rodziców

Dieta i Żywienie 0 Comments

Jak to z tymi tłuszczami jest?

Nietrudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wszystko co smażone smakuje lepiej! Kiełbaska na oleju, pyszny kotlet w panierce smażony na smalcu czy frytki smażone na głębokim tłuszczu. Nic dziwnego,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!