Regenerujemy ciało po porodzie!

Regenerujemy ciało po porodzie!

Narodziny dziecka to wielka, niezwykle intensywna i wzruszająca chwila. Ogrom siły kobiety, jej odwaga i przejaw najczystszej miłości jaką można sobie tylko wyobrazić. Nic więc dziwnego, że tak ogromny wysiłek nie pozostaje obojętny wobec organizmu, na szczęście dobrze zaplanowana jego regeneracja pozwoli odzyskać formę. Okres połogu nie należy do najłatwiejszych, warto więc odpowiednio się do niego przygotować.

Przede wszystkim bądź gotowa na ból. Twoja macica będzie się obkurczać, mogą pojawić się dolegliwości związane z karmieniem piersią i gojeniem krocza. Kobietom, które zostały poddane cesarskiemu cięciu dokuczać będzie również gojenie się blizny. Naprawdę dużym dyskomfortem mogą być również bóle w podbrzuszu, które mogą nasilać się  np. w czasie karmienia naszej pociechy. Najlepiej jest łagodzić ból ziołowymi naparami, omijając leki przeciwbólowe.

Niech dieta będzie fundamentem!

Dieta kobiety w połogu tak naprawdę jest dietą dwojga. Nie może być jednak błędnie rozumiana, jako jedzenie za dwoje. Zdecydowanie bardziej chodzi tutaj o zbilansowaną dietę, która zarówno tobie, jak i maluszkowi zapewni wszystkie, niezbędne składniki odżywcze. Dla wielu kobiet w tym czasie ogromnym problemem są zaparcia, które w konsekwencji determinują do dodatkowego wysiłku. Pamiętaj więc o tym, aby na twoim talerzu jak najczęściej pojawiały się produkty bogate w skuteczny w takich problemach błonnik. Często wybieraj warzywa, pełnoziarniste pieczywo, suszone śliwki oraz otręby. Akurat te ostatnie możesz dodawać do musli, jogurtów czy nawet sałatek owocowych, na pewno nie zaszkodzą, a mogą bardzo pomóc. Obserwuj też w tym czasie malucha, jeżeli pojawi się np. kolka, to znaczy, że twoja dieta nie odpowiada mu do końca. Drogą eliminacji sprawdź, który produkt sprawia, że maleństwo cierpi i pozbądź się go z codziennej diety. Dieta młodej mamy przede wszystkim powinna być lekka, więc ogranicz ciężkostrawne i pikantne potrawy. Na pewno będziesz chciała również zgubić zdobyte w czasie ciąży kilogramy, jednak nie wybieraj drastycznej diety, ponieważ może być to niebezpieczne dla twojej pociechy. Karmiąc piersią i tak tracisz dziennie ok. 700kcal. Wystarczy, że odstawisz słodycze i będziesz zwracać uwagę na wielkość swoich porcji i waga sama wróci do swojego stałego poziomu.

Zadbaj o piersi

Zwłaszcza, że teraz mają niezwykle istotne zadanie. Nic dziwnego, że to wymagające zadanie ma swoją cenę. Zdarza się np., że brodawki pękają, co przynosi młodej mamie ogromny dyskomfort i nieprzyjemny ból. Możesz temu zapobiec smarując je po karmieniu swoim własnym mlekiem. Kilka razy dziennie przemywaj je również delikatnie naparem z nagietka, który działa odkażająco. Na początku możesz mieć również problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji, która byłaby dla waszej dwójki najbardziej optymalna, jednak nie przejmuj się. Metodą prób i błędów na pewno znajdziesz najbardziej wygodny sposób karmienia, który dodatkowo podniesie nieco komfort twojego samopoczucia w tym trudnym czasem okresie.

W trosce o prawidłowe gojenie

Mimo tego, że po nacięciu krocza i jego zszyciu szwy rozpuszczają się w przeciągu maksymalnie 3 tygodni, to cały proces gojenia, wraz ze wszystkimi związanymi z nim dolegliwościami, może trwać nawet miesiąc. Najważniejszym zadaniem młodej mamy jest taka pielęgnacja, która uniemożliwi rozwinięcie się zakażenia. Dlatego należy miejsca intyne przemywać kilka razy dziennie, najlepiej przeznaczonymi do tego preparatami lub, w bardziej naturalnej opcji, rumiankiem. Bardzo ważne jest to, aby bardzo drobiazgowo osuszać ciało, ponieważ wilgoć będzie sprzymierzeńcem rozwoju zakażenia. W przypadku cesarskiego cięcia dbałość o siebie musi się również rozszerzyć o brak wysiłku fizycznego, ze szczególnym uwzględnieniem np. podnoszenia czegoś. Często młode mamy same „wyrywają się” samodzielnie to różnego rodzaju zajęć przy dziecku, jednak podnoszenie może być zbyt ryzykowne i niebezpieczne w konsekwencji. Pełnię zdrowia uzyskasz po 6 tygodniach, więc przez ten okres należy unikać zakazanych czynności.

Previous Picie wody to postawa! Ale dlaczego?
Next Zadbajmy o stawy!

Może to Ci się spodoba

Kobieta 0 Comments

Jak i dlaczego należy dbać o higienę intymną w ciąży?

Czas ciąży i połogu cechuje się zwiększoną podatnością na różnego rodzaju infekcje układu moczowo – płciowego. Prawidłowa higiena intymna w tym okresie stanowi kluczowy element dbania o zdrowie zarówno swoje,

Kobieta 0 Comments

Czym jest cukrzyca ciężarnych?

Cukrzyca ciężarnych to stan rozpoznawany najczęściej między 24 a 28 tygodniem ciąży, który w większości przypadków mija po porodzie. Dotyczy on około 2-3 procent wszystkich ciężarnych i jest uznawany za

Kobieta 0 Comments

Problemy z menstruacją

Comiesięczne dolegliwości związane z menstruacją są doskonale znane każdej kobiecie. Świadoma siebie w prosty sposób rozróżni czy miesiączka przechodzi prawidłowo czy może pojawiły się zaburzenia, które należy skonsultować z lekarzem.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!