Dni płodne i niepłodne – Kiedy 1, 2 i 3 faza, jak obliczyć?

Dni płodne i niepłodne – Kiedy 1, 2 i 3 faza, jak obliczyć?

Najczęściej wiedza o dniach płodnych przydaje się w momencie, w którym planujemy rozpocząć starania o potomka. Prawdą jest, że właściwie każda kobieta powinna mieć świadomość odnośnie do swojego cyklu, ponieważ jego prawidłowa długość i właściwy przebieg świadczą o stanie zdrowia. Dlatego w ostatnim czasie powstaje coraz większa liczba aplikacji, ale również stron internetowych, które mają za zadanie pokazać, w jaki sposób to wyliczyć.

Bardzo często na podstawie zaznaczonych dni krwawienia aplikacja wylicza dni płodne czy też samo jajeczkowanie, ale jednocześnie przewiduje czas kolejnej miesiączki. Ponieważ żyjemy w czasach, w których mamy sporo zadań do wykonania każdego dnia, taka wiedza będzie mogła sprawdzić się idealnie, gdyż nie trzeba będzie zastanawiać się, kiedy pojawi się kolejna miesiączka, gdyż aplikacja nam o tym przypomni. Pojawianie się dni płodnych to objaw, że wszystko w organizmie przebiega we właściwy sposób. Dlatego warto zainteresować się tym tematem, by móc sprawdzać nie tylko długość cyklu, ale przede wszystkim to, czy wszystkie fazy trwają odpowiednią ilość czasu i następują po sobie.

Dni płodne kiedy?

Bardzo często kobiety zastanawiają się nad tym, kiedy mają dni płodne, gdy przez kilka miesięcy starania o dziecko się nie udaje. Prawdą jest, że duże znaczenie ma nie tylko trafienie na właściwy czas, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie samego organizmu. I tak nawet jeśli do tej pory może się to wydawać skomplikowane, to jednak w późniejszym czasie można będzie zupełnie inaczej do pewnych kwestii podchodzić. Tak naprawdę w całym cyklu o średniej długości tj. 28 dni około 5 z nich należy do płodnych. Pomimo dostępnych technologicznych rozwiązań i testów, które można zakupić w aptece, wciąż niewiele kobiet zna swój organizm na tyle, by móc samodzielnie określić, kiedy mają dni płodne. Dlatego z pomocą przychodzą aplikacje na telefon, ale również strony internetowe, na których wystarczy dodać daty kolejnych kilku miesiączek, by system mógł wyliczyć, kiedy pojawiają się dni płodne.

Dni płodne i niepłodne

Policzenie dni płodnych i niepłodnych wcale nie jest tak trudne, jak pozornie się wydaje. Oczywiście podstawą jest tutaj w miarę regularny cykl miesiączkowy. Dlaczego czasami jest on mniej regularny? Przykładem może być wzmożony czas pracy, dużo stresu, wyjazd na wakacje co jest związane bardzo często ze zmianą klimatu czy strefy czasowej. Wiadomo, że każdy organizm reaguje troszkę inaczej, dlatego sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonuje, pozwoli na określenie dni płodnych i niepłodnych.

Cały cykl jest podzielony na kilka faz, dlatego znajomość ich kolejności, ale jednocześnie czasu trwania będzie w stanie okazać się niezwykle pomocna.

I Faza

Nazywana jest fazą względnej niepłodności, ponieważ jest to czas przed owulacją. Dlaczego nazywana jest względną? Ponieważ czas, jaki komórka potrzebuje na dojrzewanie, jest różny. Natomiast w przypadku cyklów, które trwają powyżej 25 dni, jest to czas niepłodny. Inaczej jest w sytuacji, gdy cykle trwają 25 dni i krócej, ponieważ w takiej sytuacji może dojść do zapłodnienia nawet w tej fazie cyklu.

II Faza

To czas płodności, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Czas ten liczy się około 3 dni przed samą owulacją i około 3-4 dni po niej. Dlaczego? Jeśli plemniki trafią do narządów rodnych w okresie do 3 dni przed owulacją, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nastąpi zapłodnienie. Dzieje się tak, ponieważ w macicy pojawia się śluz, który sprzyja im pod względem temperatury (która wzrasta w czasie owulacji o pół stopnia), jak i również wydłuża się ich żywotność. Sama komórka jest w stanie przeżyć dobę, jednak w warunkach sprzyjających może ten czas się wydłużyć, tym samym szanse na dziecko się zwiększają.

III Faza

To czas niepłodności względnej, który zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. A następnie pojawia się kolejna miesiączka. W momencie, w którym nie dojdzie do zapłodnienia, następuje złuszczenie wyściółki co objawia się krwawieniem. Jeżeli miesiączka spóźnia się ponad dwa tygodnie, warto wykonać test, gdyż możliwe, że zapłodnienie się udało.

Jak obliczyć dni płodne?

Istnieje kilka różnych metod, jednak wiele kobiet decyduje się na ich połączenie, ponieważ tylko wtedy można będzie uzyskać wiarygodny wynik. I tak jest to metoda termiczna, która polega na mierzeniu temperatury codziennie o tej samej porze. Dzięki temu można określić moment owulacji, w którego czasie temperatura jest podwyższona przez okres trzech dni. Kolejną metodą jest sprawdzanie śluzu, który w czasie płodnym staje się przezroczysty i przypomina białko z jaja kurzego. Pozostaje jeszcze metoda testów, które można zakupić w aptece. W zależności od tego, jakie ktoś ma oczekiwania, można będzie zastosować którąś z tych metod.

Oczywiście zawsze można korzystać z aplikacji na telefon, które nie tylko określa długość cyklu, przypomną o kolejnej miesiączce, ale również poinformują o dniach płodnych. Metod jest kilka, dlatego warto  wybrać taką, która spełni oczekiwania danej kobiety.

Previous Hemoroidy - przyczyny i objawy, jak wyglądają? Leczenie
Next Introwertyk - kto to? Jak okazuje uczucia?

Może to Ci się spodoba

Kobieta

Siemię lniane – Właściwości, wartości odżywcze, jak przygotować i pić?

Malutkie nasionka lnu, które posiadają ogromną ilość właściwości prozdrowotnych. Z uwagi na bardzo wiele zastosowań, są przydatne, jeśli chodzi o domowe sposoby na przeróżnego rodzaju dolegliwości. Doceniane przez babcie, również

Kobieta

Wszystko, co na temat ciążowej zgagi wiedzieć powinniście

Chyba każda przyszła mama wie, jak nieprzyjemna potrafi być zgaga. Nasila się ona w szczególności w drugim i trzecim trymestrze, lecz niektórym kobietom dokucza przez całą ciążę. Jakie są jej

Kobieta

6 sposobów na silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać

Silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać – pojawiają się regularnie i zmieniają noc w mękę. Jak zmniejszyć ból i wyspać się mimo miesiączki? Bóle menstruacyjne zwykle pojawiają się tuż

Kobieta

Cholina a zespół Downa

Jak podaje magazyn Behavioral Neuroscience, przyjmowanie choliny w okresie ciąży oraz karmienia piersią może przynieść długotrwałe korzyści potomstwu, u którego zdiagnozowano zespół Downa. Z badań przeprowadzonych na amerykańskim Uniwersytecie Cornella

Kobieta

Anemia- kobieca przypadłość

W 2010 roku niedokrwistość dotyczyła aż 80% Polaków. Niedobór żelaza pojawia się najczęściej w przypadku nieodpowiedniej diety. W przypadku kobiet, u których anemię stwierdza się znacznie częściej, przyczyn może być

Kobieta

Jak i dlaczego należy dbać o higienę intymną w ciąży?

Czas ciąży i połogu cechuje się zwiększoną podatnością na różnego rodzaju infekcje układu moczowo – płciowego. Prawidłowa higiena intymna w tym okresie stanowi kluczowy element dbania o zdrowie zarówno swoje,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź