Kołdra obciążeniowa, sensoryczna – co to jest i jak stosować?

Kołdra obciążeniowa, sensoryczna – co to jest i jak stosować?

Kołdra obciążeniowa bardzo często nazywana kołdrą sensoryczną to w ostatnim czasie niezwykle popularny produkt, który jest polecany przez specjalistów. Uznawana jest za produkt terapeutyczny, który pomimo nazwy może być stosowany również w ciągu dnia. Prawidłowo dopasowana do wzrostu i wagi jest niezwykle skuteczna. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj nie tylko sam wybór wzoru na bawełnie, ale przede wszystkim umiejętność dopasowana jej do dziecka. Najczęściej jest to produkt szyty na indywidualne zamówienie, ponieważ daje to gwarancję wysokiej skuteczności.

Integracja sensoryczna- zaburzenia

Proces powstawania integracji sensorycznej ma swój początek już w łonie matki. Jednak po narodzinach przebiega najintensywniej przez pierwsze 3 lata życia, dlatego właśnie w tym czasie należy zwrócić uwagę na właściwy jego przebieg. Integracja sensoryczna kończy się około 7 roku życia, dlatego czas, w którym jest intensywna, należy właściwie zagospodarować i wykorzystać. Zaburzenia integracji sensorycznej to nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na bodźce sensoryczne. Niestety, nie mijają one samoczynnie, a wymagają odpowiednich ćwiczeń. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w pracy układu nerwowego mają ogromny wpływ na późniejszy rozwój dziecka, dlatego im wcześniej zacznie się ćwiczyć, tym szybciej nadejdą właściwe efekty. W przypadku nadwrażliwości wszelkiego rodzaju działania terapeutyczne opierają się na ograniczeniu bądź też całkowitej eliminacji tej nadwrażliwości. Natomiast w sytuacji, gdy nadwrażliwość jest obniżona, ćwiczenia opierają się na jej pobudzeniu, dzięki temu, że są dostarczane silne sygnały zmysłowe. Do ćwiczeń wykorzystuje się przeróżnego rodzaju przedmioty o różnych fakturach, jednak do prawidłowej terapii niezbędna jest obecność rodzica. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj właściwe podejście, także przebywając w domu. Szukając rozwiązania dla ćwiczeń w domu, można spotkać się z przeróżnymi opiniami. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że regularność ćwiczeń będzie miała znaczący wpływ na efekty. W jaki sposób można wykonywać je w domu? Produktem, który odznacza się wysoka skutecznością, jest kołdra sensoryczna. Za jej pomocą można stosować nie tylko ćwiczenia zalecane przez specjalistę, ale może być ona używana w trakcie snu.

Zaburzenia sensoryczne objawy

Nie zawsze zachowanie dzieci wynika z braku dobrego zachowania. Często zdarza się, że te niegrzeczne zwyczajnie nie radzą sobie z codziennymi zajęciami, z którymi pozostali rówieśnicy nie mają problemu. Natomiast samo zachowanie wynika z zaburzeń integracji sensorycznej, a nie z tego, że dziecko jest niegrzeczne. Bardzo często dzieci są uznawane za inne, ponieważ nie podzielają zainteresowań pozostałych rówieśników. Na jakie zachowania należy szczególnie zwrócić swoją uwagę? Przede wszystkim dzieci z zaburzeniami sensorycznymi unikają kontaktu z niektórymi kształtami czy fakturami, przez co może to mieć ogromny wpływ na ich rozwój. W trakcie zabawy nie będą zainteresowane lepieniem z plasteliny bądź też chodzeniem na boso, często występuje niechęć do czesania włosów. Odpowiedzialna jest za to niewłaściwa organizacja bodźców przez układ nerwowy, a nie jak mylnie się twierdzi złe zachowanie dziecka. Nasilenie objawów bywa różne, mimo że najczęściej uznaje się, że dotyczy ono jedynie niepełnosprawnych, to coraz częściej występuje także u zdrowych dzieci. Istnieją przeróżne objawy zaburzeń, dlatego warto zaobserwować dziecko, by móc sprawdzić, czy któreś nie występują u niego. Jakie codzienne czynności mogą o tym świadczyć?

Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się nadwrażliwością na dotyk, który może być odczuwalny za niezwykle silny, nawet jeśli w rzeczywistości jest delikatnym. W codziennym życiu może się to objawiać rozdrażnieniem, które jest wynikiem założenia drapiącego swetra, czy nawet wystającej metki na ubraniu. Dziecko niechętnie się kąpie, ponieważ jego działo w nieprawidłowy sposób odbiera dotyk. Podobnie jest z nakładaniem kremów, czy nawet przytuleniem. Oczywiście w sytuacji niewrażliwości na dotyk bardzo często dziecko reaguje nerwowo na wszelkie próby bliskości, w zamian szukając mocniejszych bodźców. Przykładem może być rzucanie się na podłogę. Dziecko, które ma niewrażliwość na dotyk, najczęściej będzie próbowało się podświadomie stymulować. W takich sytuacjach najczęściej jest to związane z powtarzaniem ciągle tej samej czynności, ponieważ w ten sposób maluch się uspokoi. Najważniejsze jest to, by czynność ta była maksymalnie monotonna, ponieważ dzięki temu przyniesie zamierzony efekt. Dzieci wybierają więc karuzelę, huśtawkę, bądź też wciąż podskakują. Często u dziecka z niewrażliwością pojawia się zaburzenie w odczuwaniu ciepła lub zimna. Jeśli w środku zimy maluch nie chce zakładać kurtki, gdyż upiera się, że jest mu gorąco, warto zastanowić się nad tym poważniej. Często w codziennych sytuacjach widoczne jest zaburzenie związane właśnie z odczuwaniem ciepła lub zimna, dlatego przy obserwacji dziecka należy o tym pamiętać.

Zaburzenia sensoryczne - objawy

Kolejnym dość istotnym objawem są zaburzenia słuchu i równowagi. Maluch może źle odbierać wszelkiego rodzaju dźwięki, które dla rówieśników są czymś normalnym i bardzo często wywołują śmiech. Przykładem może być zarówno gwizdanie, pękanie balonu czy nawet trzaśnięcie drzwiami. Dla dziecka z zaburzeniami sensorycznymi takie dźwięki będą trudne do zniesienia, gdyż bodźce słuchowe działają w nieprawidłowy sposób. W przypadku zaburzeń równowagi najczęściej objawia się to późniejszą nauką chodzenia. Natomiast w momencie, w którym dziecko opanuje już tę umiejętność najczęściej, wykonuje ją niezdarnie, co często jest przez rodziców i opiekunów piętnowane. Podobnie jest z codziennymi czynnościami, gdyż dziecko zachowuje się w taki sposób, jakby do końca nie panowało nad własnym ciała, nie potrafiło właściwie oszacować odległości. Brak wyczucia odległości i odczuwania własnego ciała może być widoczny w czasie codziennych czynności, gdy kolejny raz nie trafi w drzwi, bądź też ma problemy z wchodzeniem lub schodzeniem po schodach, ponieważ bardzo trudno jest mu trafić na stopień.

Kolejny typ objawów jest widoczny u starszych dzieci, ponieważ dotyczy on mówienia i sprawności manualnej. Dzieci, u których pojawiły się nieprawidłowości w integracji sensorycznej, bardzo często mają problem z płynnym wymówieniem, ale również wymawianiem niektórych głosek, czy budową zdań. Ten problem najczęściej jest negowany, ponieważ rodzice tłumaczą sobie to tym, że ma jeszcze czas na naukę, cały czas uczy się mówienia i należy zachować cierpliwość. Jeśli jednak czas mija, a brakuje postępów w procesie kształtowania mowy, należy skonsultować to z fachowcem. Często spotka się również problemy manualne, które wynikają z zaburzeń. W takich przypadkach maluch będzie miał problem z codziennymi czynnościami jak zapinanie guzików czy odkręcenie kranu. W przedszkolu nawet obserwując rówieśników i próbując naśladować, może mieć kłopot z utrzymaniem ołówka czy długopisu i posługiwanie się nim.

Oczywiście w dobie wszechobecnego dostępu do Internetu, bardzo wielu rodziców samodzielnie będzie próbowało podjąć się diagnozy dziecka. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że jedynie fachowcy mogą określić to na podstawie wywiadu i badania lekarskiego. Do książkowych przykładów, które najczęściej utwierdzają rodziców w przekonaniu, że należy udać się do specjalisty, można zaliczyć trudności z utrzymaniem główki w pozycji pionowej, bądź też maluch nie podnosi głowy, mimo że z książkowej wiedzy wynika, że na tym etapie powinien już to robić. Ponadto dziecko wykazuje się płaczliwością, jest niespokojne i ma problem z zasypianiem. U starszych dzieci te trudności objawiają się z zagubieniem w nowym miejscu, dezorientacji, ale także z brakiem dominacji u jednej ręki, co najłatwiej zaobserwować przy pracach z nożyczkami. Właśnie w czasie takiego zadania, można zauważyć, że maluch ma problem ze współpracą jednej ręki z drugiej. W przypadku innych ćwiczeń, jak na przykład rysowanie po śladzie, bardzo często będzie wykonywał zadanie raz jedną rączką raz drugą, gdyż zabraknie dominacji jednej dłoni.

Kołdra obciążeniowa co to jest?

Zaburzenia układu nerwowego wymagają konsultacji ze specjalistą. Jednocześnie terapia może być stosowana także w trakcie spotkań rehabilitacyjnych, a następnie kontynuowana w domu. Kołdra sensoryczna pozwala na regularne ćwiczenia w trakcie pobytu w domu, co przyczynia się do pojawienia się efektów w naprawdę krótkim czasie. Wystarczy stosować się do harmonogramu ćwiczeń, który został opracowany przez specjalistę, by móc zauważyć różnicę w zachowaniu dziecka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kołdra sensoryczna powinna zostać stworzona na indywidualne zamówienie, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy będzie skuteczna. Dlatego należy zgłosić się do specjalisty, który na podstawie wzrostu i wagi dziecka, dostosuje jej rozmiar, ale również obciążenie. Powinna być wykonana z materiałów naturalnych, którzy nie będą powodowały alergii. Zaletą dobrze wykonanej kołdry jest brak sztywności, za to do kształtu dziecka dopasowuje się w naprawdę perfekcyjny sposób. Stąd tak istotną kwestią jest dopasowanie jej do wysokości użytkownika. Kołdry są pikowane, natomiast między przeszyciami znajduje się granulat szklany. To właśnie on odgrywa kluczową rolę, ponieważ ma właściwości terapeutyczne.

Kołdra obciążeniowa co to jest?

Kołdra sensoryczna jak stosować?

Kołdrę z powodzeniem można używać tak jak zwykłą termiczną. Z uwagi na możliwość zabrudzenia, bardzo pomocne jest stosowanie poszewek, które można będzie wyprać w pralce, a tym samym ochronić kołdrę właściwą przed zabrudzeniem. Ponadto kołdra może być stosowania również w trakcie ćwiczeń, czy nawet zabawy. Im częściej dziecko będzie miało z nią kontakt, tym lepie, dlatego warto zadbać o właściwą częstotliwość. W ostatnim czasie pojawiła się możliwość odkupienia kołdry od innych, jednak nie zaleca się tego. Niestety, ale kupując używaną kołdrę, można będzie zaburzyć procesy terapeutyczne. Ponieważ dobrze dopasowana kołdra jest stworzona na podstawie danych konkretnego dziecka, pożyczenie jej nie będzie w stanie spowodować efektów jej działania. Najczęściej jest to spowodowane zbyt dużym lub małym rozłożeniem obciążenia wzdłuż, lub na boki. Wypełnienie kołdry odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ działa na receptury dziecięcego organizmu. Dzięki przeszyciom w trakcie przesypywania się zawartości pojawia się charakterystyczny dźwięk. Właściwe wypełnienie kołdry kulkami szklanymi sprawia, że temperatura jest niższa od temperatury ciała dziecka, co także ma właściwości terapeutyczne. To szczególnie istotne przy zaburzeniach czucia.

Kołdra sensoryczna dla kogo jest przeznaczona?

Przede wszystkim jest to produkt specjalistyczny, który ma za zadanie pomagać w terapii stosowanej przez fachowca. Pozwala na ćwiczenia nawet w trakcie przebywania w domu, a także w ciągu nocy czy drzemki w ciągu dnia. Przeznaczona jest dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Delikatny nacisk sprawia, że pobudzone zostają specjalistyczne receptory, które znajdują się zarówno w ścięgnach, jak i w mięśniach. W efekcie pojawia się znacznie większa świadomość ciała, jeśli chodzi o położenie go w przestrzeni, ale i jednocześnie względem różnych elementów względem siebie. Korzystanie z kołdry redukuje uczucia ręku, ciała uspokajająco, przede wszystkim pobudza do zwiększenia koncentracji. Dzieci stosujące kołdrę mają znacznie głębszy sen, który jednocześnie jest o wiele bardziej spokojny. Efekty działania kołdry widoczne są już przy pierwszym użyciu.

Jak prawidłowo dobrać kołdrę?

Składając zamówienie u specjalisty, można będzie dobrać właściwą kołdrę dla dziecka. Kluczowe znaczenie ma nie tylko jej zawartość, ale także dobór właściwego koloru i wzoru, który będzie się na niej znajdował. Zamówienie powinno składać się z informacji dotyczących użytkownika, dlatego musi zawierać nie tylko wzrost i wagę, ale także rodzaj zaburzenia sensorycznego. Na podstawie wzrostu i wagi dziecka zostanie dopasowany rozmiar kołdry, ale i jego obciążenie. Waga kołdry powinna stanowić około 10 procent masy ciała dziecka. Zbyt lekka nie będzie spełniała swojego podstawowego zadania, natomiast zbyt ciężka może pobudzać zbyt mocno. Rozmiar kołdry jest dopasowany również do dziecka, ponieważ najczęściej stosuje się o 20 cm więcej niż aktualny wzrost malucha. Indywidualne dopasowanie ma kluczowe znaczenie dla skuteczności kołdry, dlatego nie zaleca się kupna tych modeli, które są w produkcji masowej. Materiałem, który jest zalecany do wyprodukowania kołdry obciążeniowej, jest flanela bawełniana lub bawełna. Naturalne materiały nie powodują przegrzewania, a jednocześnie są antyalergiczne. Alternatywą dla bawełny jest jedwab, który stosowany jest przy droższych zestawach. Niezwykle istotnym elementem kołdry jest jej wypełnienie, ponieważ działa ono bezpośrednio na receptory dziecięcego organizmu, pełniąc niezwykle ważną funkcje w terapii. Kolorystyka kołdry to także bardzo istotna kwestia, ponieważ zupełnie inne kolory i wzory są zalecane przy nadwrażliwości sensorycznej, i inne przy niewrażliwości.

Jak prawidłowo dobrać kołdrę?

Czy tkanina ma znaczenie?

Oczywiście to, z jakiego materiału zostanie wykonana kołdra, może mieć kluczowe znaczenie. Z jednej strony wykorzystywanie naturalnych materiałów sprawia, że jest to produkt antyalergiczny, co jest szczególnie istotne w przypadku stosowania u dzieci. Z drugiej strony granulat szklany lub kulki szklane, które stanowią wypełnienie, także posiadają właściwości antyalergiczne, dzięki temu kołdra nadaje się dla alergików. Zastosowanie naturalnych materiałów wpływa na właściwe odprowadzanie wilgoci, nie powoduje przegrzania organizmu, dlatego kołdra może być stosowana przez cały rok. Rodzaj materiału ma również znaczenie w przypadku wypełnienia, ponieważ posiada ono przeszycia, jednak przemieszczanie się kuleczek szklanych powoduje specyficzny dźwięk, który również ma właściwości terapeutyczne. Przy wyborze materiału należy zwracać uwagę nie tylko na sam jego rodzaj, ale również kolorystykę i wzornictwo. Duże znaczenie ma tutaj dobranie produktu w taki sposób, by maksymalnie zwiększyć jego działanie. I tak w przypadku, gdy chcemy pobudzić dziecko do rozwoju, warto postawić na bardziej jaskrawe kolory i wzór, który podziała na nie zachęcająco. Jeśli natomiast kołdra ma zadziałać wyciszając, również należy dobrać odpowiedni wzór, najlepiej sprawdzą się stonowane kolory, z delikatnym wzorem. Bodźce wzrokowe odgrywają kluczową rolę w terapii, dlatego o nie także należy zadbać.

Jak dbać o kołdrę?

Pranie kołdry sensorycznej jest możliwe jedynie ręczne, ponieważ w przeciwnym razie można uszkodzić strukturę wypełnienia, jak i uszkodzeniu może ulec sama pralka. Samo suszenie powinno odbywać się na płasko, ponieważ z uwagi na obciążenie przy powieszeniu w pionie będzie ona mogła się rozciągnąć, a co za tym idzie, straci swoje właściwości terapeutyczne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie poszewek, które będą odpowiednio dobrane do potrzeb dziecka, a przede wszystkim można będzie je prać w pralce.

Dlaczego warto korzystać z kołdry sensorycznej?

Zaburzenia układu nerwowego w młodym wieku mogą nieść z sobą bardzo wiele trudności w późniejszym czasie. Kołdra sensoryczna odgrywa kluczową rolę w przypadku wszelkiego rodzaju zaburzeń na tym polu. Dlatego jest idealnym rozwiązaniem przy wspomaganiu terapii specjalistycznej. Wiadomo, że chodząc na zajęcia do terapeuty owszem, można zauważyć różnicę, jednak bardzo często wymaga to czasu i nakładów finansowych. Czas jest niezbędny, ponieważ zajęcia odbywają się nie tak często, jak wymaga tego dziecko, natomiast wielu rodziców decyduje się na prywatne wizyty w celu szybszego wdrążenia terapii. Kołdra umożliwia codzienne ćwiczenia w domu, ale również działa terapeutycznie w trakcie snu, czy drzemki w ciągu dnia. Zaleca się, by kołdra była zamawiana po konsultacji ze specjalistą, ponieważ od tego w dużej mierze będzie zależała jej skuteczność.

Previous Introwertyk - kto to? Jak okazuje uczucia?
Next Limfocyty - co to? Jaka norma i przyczyny podwyższonych limfocytów

Może to Ci się spodoba

Zdrowie

Jak zadbać o higienę snu

W poprzednim tekście poruszaliśmy zagadnienie optymalnej długości snu oraz konieczności eliminowania niebieskiego światła wieczorową porą. Dziś pochylimy się nad kolejnymi czynnikami, które pozwolą nam zadbać o higienę snu. Odpowiednie łóżko

Zdrowie

Lipolife 3G – przepis na wymarzone ciało

Przeważnie to zbliżające się lato jest najlepszą motywacją do dbania o swoje ciało, jednak niezależnie od pory roku możemy je wymodelować, usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i skorygować kontur ciała. We

Zdrowie

Leczenie autyzmu

Jako że każda dziecko jest inne i ma odmienne potrzeby, nie istnieje jedna, skuteczna metoda leczenia autyzmu. Kluczowe jest tutaj, by rozpocząć je jak najwcześniej, uwzględniając zarówno fizyczny, jak i

Choroby od A do Z

Stwardnienie rozsiane – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Jest to choroba układu nerwowego, która polega na upośledzeniu przekazywanych impulsów nerwowych. Niestety, choroba ta doprowadza do inwalidztwa. Co to jest stwardnienie rozsiane? W ostatnim czasie coraz więcej osób zapada

Zdrowie

Picie wody to postawa! Ale dlaczego?

Regularne wody dla kogoś, kto nigdy tego nie robił, zastępując ją np., słodkimi napojami albo kawą, będzie trudnym wyzwaniem. Ciągle słyszymy, że picie wody jest niezbędne do wszystkich procesów, jakie

Zdrowie

Fizyczne i psychiczne oznaki stresu

Stres uważany jest za przyczynę i winowajcę wielkiego zła w naszym życiu. Nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Może powodować wiele chorób, dlatego warto eliminować go wszelkimi możliwymi sposobami. Najgorsze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź