Olej arachidowy – Co zawiera, jakie ma właściwości i zastosowanie?

Olej arachidowy – Co zawiera, jakie ma właściwości i zastosowanie?

Orzechy należą do tych produktów, które są polecane właściwie każdemu. Co więcej, są obecne w większości diet, ponieważ nie tylko są źródłem wielu witamin, ale przede wszystkim są w stanie wspomóc funkcjonowanie pamięci i koncentracji, a co za tym idzie, usprawniają pracę mózgu. Bez względu na wiek i płeć, warto wprowadzać je do swojej diety, by móc przekonać się o tym, w jak dużym stopniu są w stanie wspomóc funkcjonowanie całego organizmu. Swoim składem zbliżony jest do oliwy z oliwek, jednak jego walory zapachowe są w stanie sprawić, że nawet zwykłe danie nabierze całkowicie nowego smaku.

Olej arachidowy właściwości

Olej pozyskiwany jest z orzeszków ziemnych, natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie takiego, który jest tłoczony na zimno, ponieważ posiada on najwięcej właściwości odżywczych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w oleju arachidowym znajduje się ogromna ilość i to niezwykle zróżnicowanych kwasów tłuszczowych. W praktyce oznacza to, że doskonale sprawdzi się nie tylko w kuchni, gdzie wzbogaci smak każdego dania, ale przede wszystkim w kosmetyce, gdzie od wielu lat docenia się jego skład i działanie. Nawet niewielka jego ilość może powodować alergie, dlatego należy zachować ostrożność. Dlaczego należy postawić jednak na przyjmowanie tego oleju?

Olej arachidowy właściwości

Wykazuje on bardzo silne działanie dla układu sercowo-naczyniowego – co oznacza, że nie tylko wspomaga jego prace, ale przede wszystkim skutecznie przyczynia się do oczyszczania go z toksyn. I tak w przypadku zagrożenia miażdżycą czy podwyższonym cholesterolem, regularne przyjmowanie oleju arachidowego będzie mogło nie tylko skutecznie zbić ilość trójglicerydów i cholesterolu, ale przede wszystkim znacznie usprawnić i udrożnić żyły i tętnice. Regularne przyjmowanie oleju arachidowego ochroni przed chorobami serca, w tym także przed zawałem.


Przeciwdziała cukrzycy – ta informacja jest szczególnie istotna w przypadku osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nią. Wiadomo, że jeśli w rodzinie występuje choroba, to automatycznie należy zadbać o częste badania i kontrolować stan cukru we krwi, by móc w krótkim czasie zareagować w momencie, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Olej arachidowy jest niezwykle pomocny przy przeciwdziałaniu wystąpienia cukrzycy typu 2. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na produkcję insuliny, a tym samym poziom glukozy we krwi zostaje maksymalnie obniżony. Badania zostały przeprowadzone przez okres 42 dni i to właśnie dzięki temu zauważono, że olej arachidowy wykazuje działanie w tym kierunku. Ponadto zbawienny wpływ miała także witamina E, której zwiększyło się stężenie we krwi po tym czasie.


Chroni przed zachorowaniem na nowotwory – w ostatnim czasie zauważono, że coraz większa liczba osób choruje na raka. Wiadomo, że zła dieta i brak regularnych badań są w stanie w dużym stopniu przyczyniać się do zachorowania. Tym bardziej że nowotwór wykryty w późnym stadium jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Dlatego w ostatnim czasie coraz więcej mówi się i pisze o tym, by mimo wszystko pilnować regularnych badań, zadbać o dietę i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Stosowanie oleju arachidowego przyczynia się do zmniejszenia szansy na zachorowania, przede wszystkim dlatego, że posiada w swoim składzie sterole roślinne. Dlatego osoby znajdujące się w grupie powyższego ryzyka powinny zadbać, by włączyć olej arachidowy do swojej diety, co pozwoli na uniknięcie tej choroby.


Działa przeciwbólowo – obecnie na każdym kroku można spotkać przeróżnego typu lekarstwa, które działają przeciwbólowo. Dlatego warto pamiętać o naturalnych sposobach walki z bólem, ponieważ one także są niezwykle skuteczne. Olej arachidowy również działa przeciwbólowo, o tym przekonało się już wiele pokoleń przed nami. Aktualnie wracają metody naturalne do łask, oznacza to, że na nowo jest on doceniany za te właściwości.


Na problemy skórne – olej arachidowy posiada wiele witamin i minerałów, które w sposób skuteczny są w stanie wyleczyć z wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Osoby, które cierpią na egzemę czy też mają problem z przesuszającą się skórą, z pewnością zauważą, że w wielu produktach leczniczych występuje właśnie olej arachidowy. Owszem należy stosować lekarstwa, które zostały przepisane przez specjalistę. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że bardzo duże znaczenie ma wspomaganie leczenia, do czego z powodzeniem może posłużyć olej arachidowy. W swoim składzie posiada ogromne ilości witaminy E, która wykazuje działanie natłuszczające, odżywiające, ale przede wszystkim wspomaga proces gojenia się ran czy zmian skórnych.


Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego – żyjemy w ciągłym stresie, często zła dieta i używki są w stanie spowodować, że nasz organizm zaczyna się buntować. W takich sytuacjach olej arachidowy może pomóc uporać się z problemem i jednocześnie powrócić do pełnego zdrowia. Olej arachidowy wspomaga działanie układu trawiennego, a co za tym idzie, skutecznie przeciwdziała zaparciom. W sytuacji, gdy już się pojawiły, w krótkim czasie i w łagodny sposób pomoże je usunąć.


Co zawiera olej arachidowy?

Witamina A i E – ta pierwsza jest konieczna w organizmie, ponieważ dzięki niej zarówno wzrost, jak i rozwój kości jest możliwy. Ponadto jest pomocna w utrzymaniu płodności, jak i niezbędna przy rozwoju samego płodu. Jej niedobór bardzo często objawia się pogorszeniem wzroku, ale również suchością w błonach. Witamina E wspomaga produkcję krwi, ale przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.

Witamina E


Sterole – przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a przede wszystkim zapobiegają jego nadmiernemu wchłanianiu.


Polifenole – mają zbawienny wpływ na poziom glukozy we krwi, dlatego doskonale przeciwdziałają pojawieniu się cukrzycy typu II. Odgrywają kluczową rolę w procesie wydzielania insuliny, ale również zapobiegają skokom poziomu glukozy we krwi. Ich obecność w diecie chroni przed chorobami serca, ponieważ nie tylko obniżają ciśnienie krwi, ale także dbają o cholesterol. Usprawniają układ krwionośny, dlatego z nimi ryzyko wystąpienia zakrzepów jest wręcz minimalne. Podobnie w przypadku nowotworów, ponieważ wykazują silne działanie przeciwutleniające. W bardzo wielu dietach pojawiają się składniki, które posiadają polifenole, gdyż w naturalny sposób usprawniają działanie układu trawiennego. Pełnia bardzo ważną funkcję dla mózgu, ponieważ dbają, by właściwie funkcjonował przez cały czas, co zapewnia nie tylko dobrą pamięć, ale i koncentrację.


Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – pełnią bardzo wiele ról w organizmie. Przede wszystkim sprawiają, że ciśnienie tętnicze we krwi jest prawidłowe, ale również usprawniają funkcjonowanie całego układu krwionośnego w tym transport lipidów do krwi. Dzięki ich obecność zmniejsza się szansa na wystąpienie miażdżycy czy chorób serca.


Olej arachidowy zastosowanie

Obecnie można kupić zarówno prażony olej arachidowy, jak i ten tłoczony na zimno. Koniecznie należy pamiętać o tym, że w przypadku olejów tłoczonych na zimno, nie wolno ich poddawać wyższej temperaturze, gdyż w ten sposób niszczy się wszelkie właściwości odżywcze. Z powodzeniem mogą stać się dodatkiem do zup, dań mięsnych, sałatek, ale także sprawdzają się w kosmetyce.

Olej arachidowy w kosmetyce

W ostatnim czasie bardzo wiele osób decyduje się na regularne uczęszczanie na masaż, dlatego olej arachidowy będzie mógł doskonale się do tego sprawdzić. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dzięki składnikom odżywczym oleju można rozluźnić mięśnie, jak i również złagodzić wszelkiego rodzaju bóle. To dobra wiadomość dla osób, które cierpią z powodu obolałych mięśni czy stawów, gdyż regularne masaże będą w stanie przynieść upragnioną ulgę.

Olej arachidowy wspaniale sprawdzi się także w walce z łupieżem. Oczywiście, wiele zależy od systematyczności, z jaką będzie się go stosowało, jednocześnie należy pamiętać o tym, że odznacza się on niezwykle wysoką skutecznością. Wystarczy regularnie masować skórę głowy, by wszelkie składniki odżywcze mogły wniknąć głęboko i zdziałać prawdziwe cuda. Co więcej, można zmieszać go z drobnym cukrem, dzięki temu powstanie peeling. Systematyczne oczyszczanie skóry głowy pozwala nie tylko na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń, ale przede wszystkim sprawia, że składniki odżywcze wchłaniają się aż do cebulek włosa. Dzięki temu nie tylko proces pozbywania się łupieżu zostaje skrócony, ale przede wszystkim można znacznie odżywić włosy i to zaczynając od cebulek.

Warto zastosować olej arachidowy z szamponem, ponieważ w czasie mycia włosów nie tylko je oczyścimy, ale także wzmocnimy. To wtedy łuski włosów są otwarte, a tym samym wszelkie cenne składniki mają szansę dostać się do nich. Dobrym rozwiązaniem będzie również nakładanie oleju bezpośrednio na skórę głowy i wykonywanie masażu, ponieważ wtedy także można będzie nie tylko pozbyć się łupieżu, ale także nawilżyć skórę głowy i wzmocnić włosy od samych cebulek.

Olej arachidowy doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem, ponieważ w sposób skuteczny jest w stanie podziałać antybakteryjnie, a co za tym idzie sprawić, że skóra nie tylko znacznie szybciej się zregeneruje, ale przede wszystkim nie będą powstawały kolejne zmiany. Dla wielu osób olej arachidowy jest alternatywą dla kremu na noc, ale świetnie sprawdza się też w formie maseczki, czy element peelingu. Regularne złuszczanie martwego naskórka będzie w stanie sprawić, że twarz będzie prezentowała się naprawdę świeżo. Olej arachidowy nie tylko ją odżywi, ale przede wszystkim wygładzi wszelkie nierówności, co w efekcie poprawi jej wygląd. Ponadto wykazuje on zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego, jeśli ktoś ma suchą skórę, czy też bardzo jasną karnację, z powodzeniem może rozpocząć stosowanie oleju arachidowego jako kosmetyku codziennego użytku.

Dzięki swojemu działaniu nawilżającemu można będzie nie tylko spowolnić proces złuszczania naskórka, co znacznie wyrówna go w przypadku, gdy jest on zbyt szybki. Z drugiej strony świetne nawilżenie go gwarancja tego, że nawet pękające usta będą w stanie w krótkim czasie znacznie poprawić swój wygląd. Wiele osób wykorzystuje olejek arachidowy do masowania ust za pomocą szczoteczki do zębów, co usprawnia krążenie, a jednocześnie maksymalnie nawilża, jednocześnie pozwalając na pozbycie się martwego naskórka.

Olej arachidowy włosy

Dla bardzo wielu osób jedynym rozwiązaniem, by mieć piękne włosy jest stosowanie bardzo drogich kosmetyków. Zapominamy jednak o tym, że te drogie kosmetyki w swoim składzie posiadają naturalne składniki, które można zakupić właściwie w każdym sklepie. Jednym z popularniejszych składników jest oczywiście olej arachidowy, który można kupić wszędzie. Dzięki niemu włosy stają się nie tylko maksymalnie nawilżone, ale także odżywione od samych cebulek. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że wystarczy wspomniany olej dodać do ulubionego szamponu, by już po pierwszym użyciu zobaczyć, jak wiele właściwości prozdrowotnych posiada.

Olej arachidowy zastąpi odżywki i olejki, które występują w sklepie. Co istotne, posiada on znacznie więcej składników odżywczych i o wiele lepiej się wchłania dzięki temu, że jest w pełni naturalnym produktem. Dlatego, nawet jeśli początkowo ktoś był zdecydowany na zakupienie gotowych produktów, to jednak w każdym czasie można będzie zmienić swoje zdanie. Olej arachidowy sprawdzi się nie tylko jako dodatek do szamponu, odżywki, ale również można go stosować w formie maseczki na włosy, czy bezpośrednio na końcówki włosów, by móc je wzmocnić. Regularne masaże skóry głowy pomogą w odżywieniu cebulek, ale także przyczynią się do poprawy kondycji włosów.

Olej arachidowy cena

Cena oleju arachidowego jest uzależniona od producenta, ale również od pojemności buteleczki. Jednak za opakowanie zawierające pół litra należy zapłacić około 30 złotych.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że olej arachidowy należy do najbardziej uczulających, dlatego nie każdy może go przyjmować. Olej arachidowy jest na tyle uniwersalnym produktem, że z powodzeniem sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Stosowany jako dodatek w kuchni będzie miał zbawienny wpływ nie tylko na cały układ sercowo-naczyniowy, ale również na układ odpornościowy. Ponadto z powodzeniem jest wykorzystywany w kosmetyce, gdzie jest w składzie wielu produktów pielęgnujących i leczniczych. Nie tylko wspomaga leczenie łupieżu, trądziku i innych problemów skórnych. Odgrywa kluczową rolę w nawilżaniu i odżywianiu skóry, paznokci i włosów.

Olej arachidowy posiada wiele składników odżywczych, które skutecznie poprawiają stan zdrowia, dzięki temu są w stanie zastąpić całe serie profesjonalnych produktów, za które zwykle należy zapłacić ogromne pieniądze. W ostatnim czasie moda na oleje powraca, dlatego olej arachidowy staje się na nowo jednym z najpopularniejszych sposobów na piękny wygląd i zdrowe ciało.

Poprzedni Olejki CBD na epilepsję i padaczkę lekooporną
Następny Olej kukurydziany - Co zawiera, jakie ma właściwości i zastosowanie?

Może to Ci się spodoba

Zdrowe Oleje 7 komentarzy

Olej z ostropestu na wątrobę a jej zdrowie – Wady i zalety

Wielu ludzi ma problemy z wątrobą. Złe odżywanie i ogólny harmonogram naszego życia wpływa negatywnie na nasz układ pokarmowy. Często tak jest, że starzy ludzie narzekają na bóle w tych

Zdrowe Oleje 11 komentarzy

Olej cedrowy – Właściwości, zastosowanie i dawkowanie

Olej cedrowy zdobywa popularność, ponieważ podobnie jak inne oleje jest w pełni naturalny, co znacznie wpływa na jego skuteczność, wchłanialność, ale także właściwości lecznice. Nie od dziś wiadomo, że znacznie

Olej konopny w kosmetyce – błyszczące włosy i gładka, nawilżona skóra

Wielu ludzi pragnie mieć zadbaną i gładką skórę wraz z błyszczącymi włosami, które pomagają nam w komfortowym funkcjonowaniu. Można szczerze powiedzieć, że olej konopny jest bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów

Zdrowe Oleje 5 komentarzy

Jak olej kokosowy pomaga spalać tłuszcz?

Kiedy myślimy o olejach, raczej nie rozpatrujemy ich w kategorii substancji, które mogłyby pomóc nam w procesie spalania tłuszczu. Tymczasem istnieją rodzaje olejów, które mogą nam w tym pomóc. Jednym

Zdrowe Oleje 8 komentarzy

Olej z orzechów laskowych – Kompendium wiedzy

Olej z orzechów laskowych to znany i ceniony lek, który stosowany jest od niepamiętnych czasów. Posiada wiele cennych właściwości, które sprawiają, że wiele objawów można będzie dzięki niemu się pozbyć.

Zdrowe Oleje 5 komentarzy

Olej kokosowy – Jakie korzyści daje stosowanie go na zęby?

Olej kokosowy to produkt spożywczy, który na dobre zagościł w wielu polskich domach. Doceniamy jego wszechstronność oraz korzyści zdrowotne, jakie daje jego regularne stosowanie. Wiele osób nie ma jednak świadomości,

Ciąża i Dziecko 7 komentarzy

Olej z czarnuszki na odporność dla dzieci, jaki ma wpływ?

Odporność u dzieci przed różnymi chorobami, to konieczność o jaką powinien zadbać każdy odpowiedzialny rodzic. Niestety w niektórych przypadkach opiekunowie nie potrafią im tego zapewnić, podając preparaty które po prostu

Zdrowe Oleje 7 komentarzy

Olej z orzechów włoskich – Właściwości, zastosowanie i dawkowanie

Orzechy włoskie uchodzą za jedne z najzdrowszych, dlatego wielu specjalistów zaleca ich spożywanie każdego dnia. Oczywiście, ludzie zaczęli je wykorzystywać na przeróżne sposoby, dlatego obecnie można spotkać je zarówno pod

Olej z wiesiołka na płodność, co warto wiedzieć? Zalety i wady

Płodność to temat tabu w wielu rodzinach. Niestety bardzo często mężczyźni nie są płodni, ponieważ takie są przypadłości losu. Jedni mają trochę więcej szczęścia a drudzy go nie mają. Olej

Zdrowe Oleje 6 komentarzy

Olej z kryla antarktycznego – poznaj jego właściwości

Kryl antarktyczny to skorupiak, który z wyglądu przypomina krewetkę, jednak zawiera w sobie znacznie więcej cennych substancji odżywczych, dlatego olej z niego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ogólnie wszelkiego rodzaju

Zdrowe Oleje 9 komentarzy

Olej magnezowy – Właściwości, działanie i zastosowanie

Olej magnezowy to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, który znajduje szereg zastosowań, natomiast dzięki zawartości cennych składników, będzie mógł być wykorzystywany przy różnego typu dolegliwościach. Doskonale sprawdzi się nie tylko

Zdrowe Oleje 7 komentarzy

Olej z pestek dyni – Właściwości i zastosowanie oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni znany jest przede wszystkim w leczeniu pasożytów, ale także w terapii przeciwpasożytniczej. Prawdą natomiast jest fakt, że posiada on znacznie więcej właściwości prozdrowotnych, które należy wziąć

Medyczna marihuana 11 komentarzy

Olej konopny CBD, jak stosować i na co pomaga – Kompendium wiedzy

Konopie to wciąż temat tabu, jednak w naszym kraju od pewnego czasu istnieje bardzo intensywna dyskusja o tym, jak wiele właściwości posiada i jak bardzo może pomóc. Pojawia się coraz

Zdrowe Oleje 5 komentarzy

Olej makowy – Olej z maku tłoczony na zimno, właściwości i zastosowanie

Oleje wykazują właściwości prozdrowotne, a w dodatku są w pełni naturalne. Dlatego w ostatnim czasie na nowo stają się modnym wyposażeniem kosmetyczki, w końcu jeden olejek jest w stanie zastąpić

Zdrowe Oleje 5 komentarzy

Olej z czarnuszki na choroby autoimmunologiczne

Często walczymy z różnymi chorobami. Jesteśmy bombardowani z różnych stron lekarstwami na wszystko. Na świecie znajdzie się naprawdę wielu ludzi, którzy mają problemy z chorobami autoimmunologicznymi, które bardzo mocno uprzykrzają

10 komentarzy

 1. Malwina
  19 listopada, 16:18 Odpowiedz
  Składnik numer jeden do dressingów ze świeżych warzyw. Uwielbiam !
 2. Mania
  28 listopada, 16:34 Odpowiedz
  Przepyszny do sałatek greckich, goście zawsze się zajadają i chwalą :D
  • Izabela
   04 stycznia, 20:20 Odpowiedz
   a prosze sprobowac sobie jako marynata do miesa;) przepyszne poprostu i jakze zdrowe :)
 3. Helka
  06 grudnia, 15:35 Odpowiedz
  SUPER AROMAT I SMAK, NAPRAWDE WARTO STOSOWAC BO MA SWIETNY WPLYW NA NASZE ZDROWIE
 4. Elwira
  10 grudnia, 15:19 Odpowiedz
  kojarzy mi sie on tylko z kosmetykami, nie wiedzialam ze ma jakies zastosowanie w kuchni :)
 5. Majka
  11 grudnia, 11:19 Odpowiedz
  znajoma z cukrzyca pije ten olej i ma duzo lepsze wyniki wiec dzialanie ma dobre
 6. Nastka
  12 grudnia, 10:22 Odpowiedz
  uwielbiam rozne oleje ze wzgledu na ich wlasciwosci prozdrowotne i walory samkowe
 7. Emma
  18 grudnia, 12:20 Odpowiedz
  odkad stosuje regularnie bole glowy ustapily tak ze warto sprobowac
 8. Monika
  27 grudnia, 22:10 Odpowiedz
  mozna go znalezc w wielu kremach ale najlepszy jest naturalny bez zbednej chemii
 9. Karol
  01 stycznia, 20:48 Odpowiedz
  od dawna już wiadomo że oleje to mega zdrowe produkty któe trzeba regularnie stosować aby przynosiły efekty, nie wiem czemu wielu ludzi nadal uważa inaczej

Zostaw odpowiedź