Ostroga piętowa – co to jest, jak wygląda? Przyczyny i leczenie

Ostroga piętowa – co to jest, jak wygląda? Przyczyny i leczenie

Zaczyna się od bólu, który na samym początku występuje jedynie wtedy, gdy podnosimy coś ciężkiego. Jednak z czasem pojawia się coraz częściej, staje się coraz bardziej dotkliwy, trwa coraz dłużej. Duże znaczenie ma tutaj moment, w którym pacjent zgłosi się do lekarza. Niestety, zagonieni codziennymi sprawami, bardzo często odwlekamy wizytę u specjalisty do momentu, w którym ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Oczywiście w takiej sytuacji, zwykle stan zwyrodnieniowy jest na tyle zaawansowany, że wszelkiego rodzaju profilaktyczne rozwiązanie nie będą w stanie zdać egzaminu.

Wciąż wiele osób żyje w przekonaniu, że dolegliwości bólowe można ignorować, a one z czasem same miną. Prawdą jest jednak to, że ból to sygnał ostrzegawczy od ciała, że dzieje się coś niepokojącego. Nawet jeśli występuje jedynie od czasu do czasu, powinien skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ to właśnie on na podstawie wywiadu i padania będzie w stanie skierować na dalsze leczenie, które zlikwiduje dyskomfort związany z bólem.

Co to jest ostroga piętowa?

Dla bardzo wielu osób ostroga piętowa brzmi dość dziwnie, jednocześnie należy pamiętać o tym, że ten termin medyczny oznacza niezwykle częstą dolegliwość. Oczywiście z jednej strony występuje one u bardzo wielu osób, z drugiej wielu z pacjentów ją ignoruje. Pomimo tego, że coraz więcej mówi się i pisze o profilaktyce, to wciąż brakuje na nią czasu, natomiast na same wizyty u specjalistów należy naprawdę długo czekać. Z drugiej jednak strony, cały ciężar ciała opiera się na stopach, dlatego tak ważne jest, by prawidłowo o nie zadbać. Odwlekanie tego w czasie będzie mogło przyczynić się nie tylko do zwiększenia objawów, ale bardzo często będzie wymagało znacznie większych interwencji, by móc pozbyć się bólu.

Czym właściwie jest ostroga piętowa? Nasze ciało posiada szereg przeróżnego rodzaju sposobów na to, by się obronić. Dlatego posiadamy system odpornościowy, o który mimo wszystko należy dbać. Jednocześnie to właśnie on skutecznie potrafi ochronić przed bakteriami, wirusami czy grzybami. Oznacza to, że ostroga piętowa to również pewnego rodzaju obrona organizmu, ponieważ powstaje one w wyniku drażnienia w okolicy kości piętowej. Niestety, sam fakt jej powstania to dopiero początek, ponieważ wywołuje ciągły stan zapalny. Można więc stwierdzić, że z jednej strony jest to efekt ochrony przed podrażnieniem, który powoduje również inne objawy. Zmiany zwyrodnieniowe na samym początku są delikatne, stąd też powodują ból jedynie od czasu do czasu, jednak wraz z ich postępem to wszystko pojawia się znacznie częściej i boli znacznie mocniej. W praktyce oznacza to, że nawet poruszanie się codzienne będzie niemożliwe.

Jak wygląda ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest bardzo widoczna na zdjęciu RTG, jednak dopiero w momencie, w którym jest ona w stopniu zaawansowanym. Dlatego tak duże znaczenie ma moment, w którym pacjent zdecyduje się na pójście do specjalisty, gdyż od tego w dużej mierze będzie zależało to, jakiego typu sposób leczenia wyda się najskuteczniejszy. Narośl na kości jest widoczna na zdjęciu, jednak bardzo często może być wykryta już w trakcie opisywania momentu, w którym pacjent odczuwa ból. Jej przyczyną jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, dlatego, jeśli ból towarzyszy nam właściwie przy każdym podnoszeniu czegoś cięższego, należy poważniej rozważyć wizytę u lekarza. Podstawą jest tutaj lekarz rodzinny, który powinien skierować na zdjęcie RTG, a następnie do ortopedy.

Ostroga piętowa przyczyny

Kto jest szczególnie mocno narażony na wystąpienie ostrogi piętowej? Oczywiście bardzo silnym czynnikiem jest ten genetyczny, ponieważ jeśli w rodzinie występują tego typu zmiany zwyrodnieniowe, to szansa na to, by pojawiły się u konkretnego pacjenta, znacznie się zwiększa. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe podejście do pewnych rozwiązań, jak i również zapobieganie im w miarę możliwości. Bardzo często ostroga piętowa występuje u osób, które borykają się z nadwagą. Przede wszystkim dzieje się tak, ponieważ cały ciężar ciała musi być utrzymywany przez stopy, a te nie dają sobie z nim rady. Ponadto należy pamiętać o tym, że pięta jest jedynym z trzech głównych elementów podparcia, a co za tym idzie, to na niej w dużej mierze opiera się cały ciężar ciała. Dlatego w sytuacji, gdy znacznie przekracza on normę, następuje przeciążenie, a tym samym podrażniona zostaje okolica kości piętowej, która zaczyna się bronić. Bardzo duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim to, by w miarę możliwości zlikwidować nadwagę. Wiadomo, że na samym początku ludzie szukają alternatywy dla siebie, jednak z czasem i tak ta nadwaga będzie musiała zostać usunięta, by można było poczuć się znacznie lepiej. Szczególnie jeśli ból już zaczął się pojawiać. Ignorowanie go sprawi, że z czasem dyskomfort będzie coraz większy, a sam ból potężniejszy.

Oczywiście ostroga piętowa może towarzyszyć również osobom, które wykonują pracę stojącą, ponieważ ciężar ciała jest tutaj przez długi czas utrzymywany na stopach. Połączenie pracy stojącej z nadwagą jest więc niezwykle sprzyjającą sytuacją, do powstawania tego typu zmian zwyrodnieniowych. Dlatego należy zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, by można było zdobyć kondycję, a tym samym zgubić nadprogramowe kilogramy.

Problemem może być zarówno sytuacja, w której człowiek ma zbyt mało aktywności fizycznej, jak i ta, w której zbyt intensywnie się trenuje. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by we wszystkim zachować umiar. Szczególnie narażone są osoby, które uprawiają sporty, które obciążają stopy. Można go nich zaliczyć nie tylko bieganie, ale wszelkiego rodzaju tańce takie jak zumba, a nawet skakanie na trampolinie czy skakance. To szczególnie istotne, gdy jednak pragniemy zmniejszyć swoją wagę, ponieważ wtedy nacisk na stopę jest niezwykle duży, co może przyśpieszać zmiany zwyrodnieniowe.

Ostroga piętowa bardzo często doskwiera osobom w podeszłym wieku, ponieważ to właśnie one z jednej strony mają już pewne zmiany zwyrodnieniowe w stawach, a z drugiej nie zawsze właściwie potrafią zadbać o swoją kondycję. Dlatego tak ważne są nawet spacery, gdyż od nich w dużej mierze zależna będzie nie tylko sama kondycja, ale również właściwa praca stawów i mięśni.

Częstą przyczyną jest oczywiście nieprawidłowo dobrane obuwie. Dlatego od najmłodszych lat należy pilnować, by każde z dzieci miało swoje obuwie. Nie ma nic gorszego, niż branie używanych butów od innej mamy, ponieważ w ten właśnie sposób można doprowadzić do tego, że maluch będzie źle stawiał stopy. Nawet jeśli jesteśmy zapewniani o tym, że buty są mało używane i tych śladów użytkowania zupełnie nie widać, należy udać się do sklepu w celu zakupienia nowych butów. W późniejszym czasie nawet u dorosłych mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by często zmieniać buty. Nie można każdego dnia nosić tego samego obuwia, ponieważ stopa bardzo szybko się do niego przyzwyczai, a w razie, gdyby były delikatnie przekrzywione, zmiany będą mogły postępować w naprawdę szybkim tempie. W każdym wieku należy mieć kilka par butów, które będą używane naprzemiennie, ponieważ tylko i wyłącznie dzięki temu można będzie sprawić, że mięśnie stopy będą ćwiczone. Oczywiście problemem, z którym bardzo wiele osób zwyczajnie sobie nieradzi są buty na grubszej podeszwie. To szczególnie dotyczy pań, które uwielbiają szpilki, ale modele dla panów, również posiadają grube podeszwy butów, które uniemożliwiają prawidłową pracę stawu skokowego, tym samym rozleniwiając go. Takie nieprawidłowe dobranie butów może skutkować powstawaniem ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa leczenie

Ostroga piętowa to zwyrodnienie, które należy do niezwykle trudnych w leczeniu. Bardzo często sukcesem może okazać się jedynie ulżenie w bólu, dlatego na tym należy się skupić i właściwie najczęściej na tego typu efekty należy się nastawić. W początkowym etapie zmian zwyrodnieniowych, a właściwie w momencie, w którym zaczynają się okresowe bóle, bardzo dobrym rozwiązaniem wydają się przeróżnego rodzaju wkładki ortopedyczne do obuwia. Istnieje ich na rynku naprawdę bardzo wiele, jednak aby miały szansę okazać się w pełni skuteczne, powinny być wybrane przez lekarza specjalistę. Samodzielny zakup najczęściej nie tylko nie jest w stanie pomóc, ale bardzo często znacznie przyspiesza wszelkiego rodzaju zmiany. Za pomocą specjalnych wkładek odciąża się nacisk w obrębcie pięty, a tym samym sprawia, że chodzenie nie powoduje bólu. Stosuje się zarówno ortezy, jak i obuwie ortopedyczne. Wiele zależy od stopnia zaawansowania, jak i również decyzji samego lekarza. Dla wielu osób wkładka podpiętowa czy żelowa także będzie się świetnie sprawdzała. Tym bardziej że ta druga doskonale pochłania wszelkiego rodzaju wstrząsy, które powodują dyskomfort w trakcie poruszania się czy wykonywania codziennych czynności.

W przypadku gdy ostroga piętowa jest spowodowana wcześniejszą kontuzją, która została nieprawidłowo leczona, bardzo ważna jest konsultacja z ortopedą. Dzięki zdjęciu RTG będzie on w stanie ocenić nie tylko stan stopy, ale również wszelkiego rodzaju stopnie zaawansowania narośli. Jeśli pojawia się ból i stan zwyrodnieniowy jest wykryty w początkowym etapie, to bardzo często stosuje się leki przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Mają one za zadanie nie tylko zmniejszyć ból, dzięki temu poszczególne partie stopy będą właściwie się poruszały, przede wszystkim zlikwidowanie stanu zapalnego sprawi, że poruszanie się nie będzie powodowało dyskomfortu.

Doskonałym sposobem będzie uczęszczanie na rehabilitacje, która nie tylko będzie w stanie zlikwidować bądź tez uśmierzyć ból, ale bardzo często sprawi, że uczucie dyskomfortu zniknie. Wzmocnienie mięśni stopy ma kluczowe znaczenie dla samego poruszania się, dlatego na tym należy się skupić od samego początku.

Ostroga piętowa leczenie domowe

Doskonale sprawdzają się przeróżnego rodzaju ćwiczenia rozciągające. To właśnie one przeciwdziałają napięciu mięśniowemu, ale również skurczom. Niestety, ale nawet w początkowych stadiach zwyrodnienia takiego jak ostroga piętowa może pojawiać się sztywnienie stopy, ale również skurcze. Dlatego systematyczne ćwiczenia będą w stanie w naprawdę krótkim czasie okazać się niezwykle pomocne. Dobrym rozwiązaniem będzie chodzenie na boso. Jest to niezwykle skuteczne ćwiczenie, które z powodzeniem można będzie stosować przez cały czas, w którym przebywamy w domu. Idealnie, jeśli będziemy chodzili po trawie czy piasku, ponieważ w ten właśnie sposób można doskonale ćwiczyć mięśnie stopy. Bardzo często obuwie sprawia, że stopa jest unieruchomiona, przez co poszczególne mięśnie się osłabiają. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem będzie sprawienie, by w każdym momencie można było ćwiczyć chodzenie na boso. Idealnie, jeśli w trakcie chodzenia na boso, można będzie od czasu do czasu przejść się kawałek na palcach czy piętach. W każdym z tych ćwiczeń inne mięśnie będą się usprawniały, tak więc warto trenować na przeróżne sposoby, ponieważ w ten właśnie sposób można będzie już po kilku tygodniach zauważyć pewną poprawę.

Bardzo wiele osób jest przerażonych tym, że konieczna będzie operacja. Wiadomo, że jeśli zmiany zostały wykryte w naprawdę bardzo zaawansowanym stadium, to najczęściej by można było wykonywać codzienne obowiązki, operacja wydaje się być koniecznością. To szczególnie istotne u osób, które z uwagi na zmiany nie mogą poradzić sobie z samodzielnym poruszaniem się. Oczywiście często ten problem występuje u sportowców, na co także należy zwrócić swoją uwagę.

Ostroga piętowa ćwiczenia

Bardzo trudno jest określić, jakie konkretnie ćwiczenia należy wykonywać. Wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, ogólnej kondycji fizycznej, ale także tego, jaki jest stan zdrowia. Jeśli jest to stan początkowy, można chodzić na boso po trawie, piasku. Bardzo dobre efekty daje naprzemienne chodzenie na palcach i piętach, ponieważ w ten właśnie sposób wzmacnia się cała podeszwa stopy. Takie ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale przede wszystkim przeciwdziałają skurczom. W bardziej zaawansowanych stadiach wszystko zależne jest od decyzji fizjoterapeuty. To właśnie on podejmuje decyzję odnośnie tego, jakie ćwiczenia można będzie wykonywać. Bardzo często niezbędna jest rehabilitacja, w której czasie specjalista określi jak właściwie wykonywać każde z ćwiczeń.

Ostroga piętowa to niezwykle częste zwyrodnienie, jednocześnie należy mieć na uwadze, że jeśli tylko dana osoba w krótkim czasie zgłosi się do specjalisty, będzie w stanie osiągnąć naprawdę bardzo duże efekty, jeśli chodzi o treningi. Im wcześniej zacznie się ćwiczyć, tym większe szanse na pozbycie się dyskomfortu czy bólu w trakcie chodzenia.

Poprzedni Sok z brzozy - jak pozyskać i pić? Właściwości soku z brzozy
Następny Olej konopny CBD, jak stosować i na co pomaga - Kompendium wiedzy

Może to Ci się spodoba

Zdrowie 5 komentarzy

Co powinno znaleźć się w wyprawce do szpitala?

Wyprawka zawierać powinna najpotrzebniejsze przedmioty gwarantujące młodej mamie i jej nowo narodzonemu maluchowi komfort zarówno przed, jak i w trakcie oraz tuż po porodzie. Co należy do niej spakować? Poniżej

Zdrowie 6 komentarzy

Zbliża się zima – już teraz zakup kołdrę puchową

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jej mroźny oddech odczujemy nie tylko w drodze do pracy czy podczas popołudniowych spacerów, ale i w nocy. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w

Zdrowie 7 komentarzy

Olej z ostropestu na wątrobę a jej zdrowie – Wady i zalety

Wielu ludzi ma problemy z wątrobą. Złe odżywanie i ogólny harmonogram naszego życia wpływa negatywnie na nasz układ pokarmowy. Często tak jest, że starzy ludzie narzekają na bóle w tych

Zdrowe Oleje 10 komentarzy

Olej z wiesiołka na płodność, co warto wiedzieć? Zalety i wady

Płodność to temat tabu w wielu rodzinach. Niestety bardzo często mężczyźni nie są płodni, ponieważ takie są przypadłości losu. Jedni mają trochę więcej szczęścia a drudzy go nie mają. Olej

Zdrowie 0 Komentarz

Popełniamy je notorycznie. Błędy, przez które cierpią nasze oczy

Codziennie nasz wzrok ma przed sobą wiele wyzwań. Obecny, intensywny styl życia nie pomaga oczom, dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili o nie zadbać. Wielogodzinny kontakt z ekranami, a co za

Zdrowie 0 Komentarz

Mit czy prawda? Rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat kaszaków

Kaszaki, znane również jako torbiele naskórkowe, są powszechną dolegliwością skórną, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Otoczone mitami i nieporozumieniami, często są przedmiotem zbędnych obaw czy nieprawidłowego traktowania. Mimo że

Zdrowie 0 Komentarz

Jakie są rodzaje kataru?

Kaszel nie jest niczym przyjemnym, choć w sobie raczej nie zagraża naszemu zdrowiu. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać jego poszczególne rodzaje oraz jak je leczyć. Dzięki temu możesz zapobiec ewentualnemu

Choroby od A do Z 5 komentarzy

Jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja – Przyczyny, objawy i leczenie

Jednym z lepiej poznanych zaburzeń odżywiania jest jadłowstręt psychiczny. Polega na odczuwaniu braku łaknienia, czego skutkiem jest zaniechanie przyjmowania posiłków. Pierwsze oznaki zaburzenia obserwowane są w okresie dojrzewania, około 14-18

Zdrowie 2 komentarze

Lekomania – przyczyny, objawy, skutki

Mianem lekomanii nazywane jest nadużywanie leków. Wśród różnych rodzajów uzależnień, lekomania występuje wyjątkowo często. Uzależnienie to polega na zbyt częstym przyjmowaniu leków. Bardzo często są to też leki przyjmowane w

Zdrowie 0 Komentarz

Dla kogo wanna z drzwiami będzie dobrym rozwiązaniem?

Wanna z drzwiami to specjalny rodzaj wanny, zaprojektowany z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych lub każdym, kto ma trudności z poruszaniem się. Dzięki drzwiom wbudowanym w bok wanny, użytkownicy mogą

Zdrowie 2 komentarze

Gronkowiec złocisty – co to? Objawy i leczenie Gronkowca złocistego

Szacuje się, że w dzisiejszych czasach aż 10-50% ludzkości jest, było lub będzie nosicielami gronkowca złocistego. Warto wiec wiedzieć więcej o profilaktyce przeciwko zakażeniu i możliwych jednostkach chorobowych, które może

Zdrowie 0 Komentarz

Sztuczna inteligencja i innowacyjne technologie coraz bardziej zmieniają medycynę

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami medycznymi opartymi na sztucznej inteligencji, telemedycynie i innowacyjnych technologiach. Specjalistyczne urządzenia połączone z aplikacjami są wykorzystywane m.in. do walki z nowotworami, niepłodnością, zaburzeniami oddychania czy

Zdrowie 1 Komentarz

Mniej i bardziej znane zaburzenia snu

Większość z nas, myśląc o zaburzeniach snu, w pierwszej kolejności wskazuje na lunatykowanie i zgrzytanie zębami. To jednak nie jedyne kłopoty, które mogą się nam przytrafić podczas nocnego wypoczynku. Lunatykowanie

Zdrowie 5 komentarzy

Leczy i upiększa – niesamowite właściwości miodu!

Bursztynowy kolor miodu zawsze kojarzy się z latem, słodkością, zapachem rozbrzęczanej owadami łąki. Pajda chleba z masłem i miodem na śniadanie u babci na wakacjach, dwie łyżeczki dodane do cytrynowej

Mononukleoza – co to? Jakie objawy, ile trwa i jak leczyć?

Mononukleoza nazywana jest „chorobą pocałunków”. Spowodowane jest to tym, że do zakażenia dochodzi właśnie w trakcie kontaktu ze śliną osoby zakażonej, bądź też poprzez bliski kontakt z osobą chorą. Najczęściej

1 Komentarz

  1. Alexis
    26 listopada, 11:04 Odpowiedz
    Nigdy nie rozumiałam matek, które oddają znoszone buty innym dzieciakom. Przecież od stopy zaczyna się cała równowaga ciała. jeżeli jest coś nie tak ze stopami to całe nasze ciało później to odczuje

Zostaw odpowiedź